قسمت شصت و نهم ترمه

 

 

آرزوی رهیده از ستاره ها ... مسعود عزیز... تولدت مبارک.

آرزو می کنم،
آرزو یعنی مسعود
و مسعود یعنی سعادت دارد روی شانه های آسمان  بنشیند،
هر شب و بی شب
و شبها روی تمام کلمات شب زده ام رژه می روند،
رژه مرا یاد ستاره ها می اندازد
که هر شب مثل من
پشت ماه قطار می شوند
و برای آرزوی آرزوها رژه می روند
و شاید زیر لب دعا می کنند
که یک شب ماه مریض شود
و آنها روی چشمان سبز آرزوها تنها شوند
و آن شب چه ها که نمی شود
و آن شب چند ستاره که از هوش نمی روند
و آن شب تا صبح
همه ی آسمان رنگ سبز می شود و ارغوانی
و صبح دمان
مسعود آهسته و خوش خرام،
قدم های رنگین کمانی اش را
روی دستان گرم آسمان می گذارد
و شاید دیگر ستاره ها و ماه تا سال ها رنگ آسمان را نبینند،
آخر امروز
مسعود مالک آسمان است... منت بر سر خورشید.

یک روز بیشتر تا شروع سال جدید باقی نمانده و پرواز رویا برای  روز اول سال بود به همین علت امیرسالار بعد از تعطیل شدن شرکت به منزل خواهر رویا رفت تا در صورت موافقت آنها امیر را برای تحویل سال به منزل برده و تا بازگشت مادرش، نزد خود نگه دارد.

به حدی چهره ی امیرسالار خسته، کسل و در عین حال آشفته بود که رویا به محض باز کردن درب حیاط متوجه حال دگرگون و نامتعادل او شد و در جواب سلام امیرسالار بدون اختیار و به سرعت گفت:

_ اتفاقی افتاده امیرسالار؟ چیزی شده؟ چرا انقدر پریشونی؟

_  نه، پریشون نیستم... چرا یه همچین فکری کردی؟

_ شاید تو، من و خصوصیاتم رو فراموش کرده باشی ولی من مثل کف دستم تو رو می شناسم و هنوزم خیلی خوب می فهمم که چه حس و حالی داری... حالا بدون رودربایستی بهم بگو چی شده... ترمه با بودن امیر تو خونه ی سالار خان مخالفه؟

_ اصلا و ابدا، این چه حرفیه که می زنی؟ راستشو بخوای مشکلم به ترمه مربوط میشه ولی نه به این شکلی که تو فکر می کنی... ترمه کلی با امیر دوست شده و هیچ مشکلی از بابت موندن بچه پیش ما وجود نداره... مشکل جای دیگه س.

_ نمی خوای به من بگی؟ یادت نره که من هم جنسشم و خیلی بهتر حرفاشو می فهمم.    

_ والله نمی دونم درسته که راجع به این موضوع با تو حرف بزنم یا نه ولی...

_ اگه خصوصیه و دلت نمی خواد که......

_ نه، اشتباه نکن... منظورم این نیست که تو غریبه ای یا من باهات غریبی می کنم، حرف من اینه که چون تو در گذشته ای نه چندان دور نامزد من بودی و تا همیشه هم مادر تنها فرزند منی، شاید شخص مناسبی برای گوش دادن به درد دل من یا حل کردن مشکلات من و ترمه نباشی... نمی دونم چطوری بگم، منظورم اینه که شاید به تو هم یه جورایی بر بخوره.

_ خیالت راحت امیرسالار، من از همون روزی که فهمیدم ازدواج کردی و تا چه حد عاشق زنتی، مهر تو رو از دلم پاک کردم و به تو فقط به چشم پدر بچه م نگاه می کنم پس با من راحت باش و حرفتو بگو.

_ یادته که ترمه جریان امیر کوچولو رو چه جوری فهمید؟

_ آره... هیچوقت اون صبح زود و حالت نگاه و چشمای خیس ترمه رو تو اون پارک لعنتی فراموش نمی کنم.

_ راستشو بخوای از اون موقع تا حالا ما جدا از هم زندگی می کنیم... به ظاهر تو یه خونه و زیر یه سقفیم ولی...

_ خدا منو نبخشه... تقصیر من و بچه ی منه، نه؟

_ نه بابا، اشتباه نکن... ترمه با بودن امیر کنار اومده ولی...

_ولی چی؟ با مادر بچه مشکل داره؟

_ به خدا نمی دونم چی بگم... شاید اشتباه از من بود که از اول راستشو بهش نگفتم و یه جورایی بودن امیرو پنهان کردم... به گمانم نسبت به من بدبین شده و نمی تونه پنهان کاریمو ببخشه.

_ کاملا حق داره... شاید اگر من هم جای اون بودم همین کارو می کردم.

_ ولی رویا تو که می دونی من دیوونه وار زنمو دوست دارم، عاشقشم، زندگی بدون اون برام معنی نداره...

_ خب اینو بهش ثابت کن.

_ چه جوری؟ هر کاری می کنم یا هر چی می گم حرفمو باور نمی کنه.

_ میخوای من امیرو بردارم و از این کشور برم؟

_ این چه حرفیه؟! این جمله ی تو نشون می ده که اصلا ترمه رو نمی شناسی به خدا انقدر فرشته صفته که به خاطر تنها نموندن امیر و جدا نبودنش از پدر و مادرش حاضره از همه چی بگذره حتی از زندگی خودمون ولی من بدون اون می میرم، همه ی زندگیمه، وقتی می گه میخوام از خونه و زندگیت برم دلم می خواد بمیرم...

_ راستشو بخوای منم جای اون بودم نمی تونستم حرفتو باور کنم... تو اگه تا این حد دیوونه شی چطور می تونی به این راحتی کوتاه بیای و بهش اجازه بدی که از خودت و زندگیت دور شه؟!!!

_ کی گفته من میخوام این اجازه رو بدم؟ این ترمه س که با کاراش و کم محلی هاش می خواد این ظلمو به من بکنه و خودشو از من بگیره. به خدا من از تصور رفتنش و از دست دادنش هم دیوونه میشم ... حاضرم هر کاری کنم تا منو ببخشه و پیشم بمونه.

_ پس کوتاه نیا... بذار بفهمه که عاشقشی و بیشتر از هر شخص و چیز دیگه برات مهمه... کارهایی که دوست داره رو انجام بده و دوست داشتنتو بهش ثابت کن.

_ ولی اون می گه دوست داره که بره... حتی ساکشو بسته که بعد از عروسی بهار برگرده خلخال!

_ و عروسی بهار چه تاریخیه؟

_ کمتر از یه هفته ی دیگه.

_ باید یه کاری کنیم امیرسالار، نباید دست رو دست بذاریم تا ترمه بره... در اون صورت من هرگز خودمو نمی بخشم.

 

ساعت از یازده صبح گذشته بود ولی ترمه حوصله ی بیرون اومدن از تختخواب را نداشت. تا ساعاتی دیگر سال تحویل می شد اما هیچ خبری از شور و اشتیاق و طراوت خاص بهار در دل ترمه نبود! این سال دومی بود که بهار از راه می رسید ولی در دل ترمه سردی و زردی پاییز حکمفرما بود، سال قبل هم او لحظه ی تحویل سال بدون شوهرش در کنار صفیه ننه و در خلخال بود. امسال هم هر چند در منزل و ظاهرا در کنار امیرسالار بود ولی فاصله ای که بین دلهای آنها بوجود آمده بود کمتر از فاصله ی پایتخت تا خلخال نبود. ای کاش معجزه ای بوقوع می پیوست و تمام کدورت های بین او و شوهرش از بین رفته و پاک می شد... صدای چند ضربه ای که به در خورد و پس از آن صدای آرام و ملایم سحر که اجازه ی ورود می خواست، ترمه را از رویاهایش دور کرد.

_ چیه سحر جان؟ بیا تو عزیزم.

_ سلام ترمه خانوم.

_ سلام خانومی... باز من زیاد تو تختم موندم و صدای پدربزرگ دراومد، نه؟

_ نه خانوم... یه مهمون دارین که خیلی اصرار دارن همین الان شما رو ببینن.

_ من؟ مهمون؟!!! کیه سحر؟ می شناسیش؟

_ راسشو بخواین، بله.

_ خب پس چرا ساکتی؟ کیه؟

_ والله نمی دونم چی بگم.

_ یعنی چی؟ از اون دنیا که مهمون ندارم، چرا رنگ و روی تو انقدر پرید؟ نکنه، آیدین دیوانه...

_ نه خانوم اشتباه نکنید... رویا خانوم تو سالن پذیرایی منتظر شمان و اصرار دارن که قبل از سر رسیدن بدری خانوم یه ملاقات با شما داشته باشن! بهشون گفتم که شما هنوز تو رختخوابین ولی ایشون...

_ من با این خانوم هیچ حرفی ندارم؛ لطفا برو و بهشون بگو که هنوز خوابم... به خدا از دروغ گفتن متنفرم ولی...

_ ولی چی ترمه جون، میزان تنفرت از زنی که سر رسیده و آرامش زندگیت رو با یه بچه ی نیم وجبی بهم زده خیلی بیشتره؟

ورود ناگهانی رویا در حالی که سایه پشت صندلی چرخدار او ایستاده و معلوم بود  رویا را برای رسیدن به اتاق ترمه کمک کرده است، فرصت هر عکس العملی را از ترمه گرفت و ترمه همانطور که هاج و واج و بی حرکت روی تخت نشسته بود از سحر خواست که آنها را تنها بگذارد.

_ به خدا انقدرها هم که به نظر میرسه بی ادب نیستم ولی مجبور شدم که بی اجازه وارد حریم خصوصی شما و اتاق خوابت بشم... می دونستم که به راحتی راضی به ملاقات با من نمی شی و متاسفانه وقت من هم کمتر از این حرفاست که بتونم منتظر یه فرصت دیگه بمونم پس منو بخاطر این بی ادبیم ببخش... اجازه می دی که بی هیچ معطلی برم سراغ حرف اصلی؟

_ گمون نمی کنم اجازه یا میل من خیلی تو ملاقات امروزمون دخیل باشه ولی از اونجا که دلم نمی خواد پای مامان بدری یا پدربزرگ به این جریان باز بشه، خیلی ممنون میشم که شما زودتر حرفاتون رو بزنید و....

_ چرا میخوای امیرسالار رو ترک کنی؟

_ تعجب می کنم!!! یعنی شما میخوای بگی اون شخصی که خبرای تا این حد خصوصی زندگی منو به گوش شما رسونده، دلیل رفتنمو بهتون نگفته؟!

_ نه عزیزم... اون شخصی که تو حرفشو می زنی به حدی عاشقته که تموم دلیل و مدرکهای دنیا رو تو یه نگاه اون چشمای قشنگ یا یه لبخند تو می بینه پس اگه میشه لطف کن و خودت بگو که چرا میخوای همسرت رو ترک کنی.

_ اول میخوام بدونم که چرا باید  مسئله ای تا این حد شخصی رو با یه نفر مثل شما در میون بذارم! سایه جون تو چرا ساکتی، نمی خوای چیزی بگی؟

_ چی بگم عزیز دلم؟ مگه هر چی تو این چند ماه اخیر گفتم، مگه هر چی قسم خوردم و دلیل و منطق آوردم فایده داشت؟ به خدا نمی خوام جانبداری کنم یا طرف کسی رو بگیرم... رویا رو هم همین الان تو سالن پایین دیدم و منم مثل تو کلی تعجب کردم ، همین الان هم نمی دونم دلیل اینکه سختی این ملاقات تلخ رو به جون خریده چیه ولی ترمه جان، ما که بچه نیستیم... بیا به هم لج نکنیم و حالا که موقعیتش پیش اومده با حرف و منطق مشکلمون رو حل کنیم.

_ مشکل من به این راحتیا حل نمیشه فدات شم... شماها چه فکری می کنین؟!!! فکر کردین ترک کردن فردی که از جونت هم بیشتر دوستش داری کار راحتیه؟ به خدا سایه از تو تعجب می کنم! تو که توی این خونه بودی و از روز اول از تموم مشکلات من و برادرت خبر داشتی چرا انقدر سریع قضاوت می کنی؟ تو که با چشمای خودت دیدی که من با چه مشقت و صبر و تحملی همسرم رو به دست آوردم چرا انقدر بی انصافی؟ تو که دیدی چندین و چند ماه نقش یه مترسک رو بازی کردم و امیر جلوی چشمای همه در حالی که منو تحقیر می کرد برای از دست دادن یه زن دیگه آه می کشید چرا اینجوری حرف میزنی؟ تو که چندین و چند بار اعتراف کردی که اگر جای من بودی نمی تونستی تحمل کنی و همه چی رو منکر می شدی چرا الان حق رو به من نمی دی؟

_ تو رو خدا گریه نکن ترمه... من فقط نمی خوام همین زندگی که با کلی مشقت درست شده از هم بپاشه.

_ به چه قیمت عزیزم؟! به قیمت دور موندن یه طفل معصوم از کانون گرم خانواده؟ به قیمت اینکه یه بچه ی بی گناه تا آخر عمرم منو به چشم یه غاصب نگاه کنه و هر موقع منو میبینه با نفرت و انزجار بگه که من جای مامانش رو گرفتم؟

رویا_ انقدر تند نرو ترمه جان، مگه من همون مامانی نیستم که تو ازش دم میزنی؟ مگه تو نگران دور موندن امیر از پدرش یا بقول خودت یه خانواده نیستی؟ اگه من مادرم و سنگینی این اسم رو یدک می کشم پس خودم می دونم که چه جوری حقایق رو برای بچه م باز کنم تا این تصوراتی که تو فکر می کنی پیش نیاد...

_ خیلی میبخشید ولی میشه اول برای من توضیح بدین و حقایق رو باز کنید؟

_ چرا نمیشه؟ به محض اینکه بچه م به حدی بزرگ شه که حرفای منو بفهمه بهش می گم که هیچکسی جای مامانش رو غصب نکرده و من به خواسته ی خودم از پدرش دور شدم...

_ و دلیلش؟... لطفا نگین که دوستش نداشتین و...

_نه اتفاقا؛ کاملا بر عکس... چون اونموقع دیوانه وار دوستش داشتم نخواستم که سربارش بشم و تا آخر عمر مانعی باشم برای احساس خوشبختیش...

_ ولی خدا رو شکر الان که مانع داره برطرف میشه و اینجور که امیرسالار می گفت دکترا خیلی به بهبود شما امیدوارن... پس اینبار به من حق بدین که منم به خاطر اینکه خیلی خیلی دوستش دارم خودم رو از زندگیش بکشم کنار و مانع خوشبختی خودش و خانواده ش نشم.

_ اشتباهت همین جاس ترمه جان... چرا فکر می کنی که من حاضرم با شوهر یه زن دیگه زندگی کنم؟!!! من دیگه راضی نیستم حتی برای یه لحظه هم که شده با امیرسالار باشم... برای چند لحظه خودت رو بذار جای من و بدون هیچ جانبداری و اغراق بگو که حاضری با مردی زندگی کنی که در مقابل تو برای یه زن دیگه و ترس از دست دادن اون اشک می ریزه؟ مردی که بدون هیچ پرده پوشی با ناله و زاری می گه که حاضره جونشو بده ولی سال جدید و روزای اولش نرسن چرا که تنها زن زندگیش تهدید کرده که تو همون روزای اول سال ترکش می کنه!

_ ولی تو مادر پسرشی و ...

_ آفرین... کاملا درست گفتی، من فقط مادر پسرشم و اونم فقط پدر بچه ی منه ... ترمه جان ازت خواهش می کنم حرفای منو باور کن... امیرسالار دیوونه ی تو و زندگیشه... من خیلی خیلی ازش ممنونم ولی فکر کردی چرا قبول زحمت کرده و میخواد با اینهمه هزینه منو بفرسته آمریکا تا بلکه جراحی بشم و شاید هم با پاهای سالم برگردم؟ نگو که تصورت اینه که چون عاشق منه و میخواد من با همون حالت اول به زندگیش برگردم... نه عزیز دل من، به خدا وقتی که این پیشنهاد رو به من داد با صدایی رسا و قیافه ای جدی گفت که به خاطر تصادفمون عذاب وجدان داره و نمی خواد وقتی که پسرش بزرگ شد از نقص جسمانی مادرش خجالت بکشه... ترمه، زدن این حرفا برای من آسون نیست ولی تو باید بدونی و بفهمی که همسرت تا چه حد عاشقته و چقدر به تو وابسته س.

_ میشه صریح و بی پرده به من بگین که چه توقعی از من دارین و باید چکار کنم؟

_ برای شخص من هیچ کاری نکن ولی ازت خواهش می کنم که قدر زندگی خودت رو بدون و نذار که شوهرت برای رسیدن روزای قشنگ اول بهار که می تونن قشنگترین خاطره ها رو براتون رقم بزنن غصه بخوره... ترمه برای آخرین بار بهت میگم، امیرسالار دیوانه وار تو رو می پرسته و دوستت داره.

هنگامی که ترمه با صدای زنگ موبایل به خودش آمد خبری از رویا و سایه نبود. حس و حال عجیبی داشت، بدون اینکه دلیلش را بداند به شدت احساس سبکی و آرامش می کرد، حضور کوتاه و گذرای رویا که بی شباهت به خواب نبود، اثر عمیقی بر روی او گذاشته بود! دیگر کسل نبود و دلش می خواست که بعد از گرفتن یک دوش آب گرم خودش را برای تحویل شدن سال جدید آماده کند... صدای زنگ موبایل که تازه قطع شده بود برای چندمین بار متوالی بلند شد، به امید اینکه امیر سالار پای خط باشد با شتاب گوشی را از روی میز کنار تخت برداشت... نام آیدین بر روی صفحه ی تلفن خاموش و روشن می شد. بدون شک آیدین نمی توانست زمانی بدتر از این را برای تماس با ترمه انتخاب کند.

_ بله، بفرمایین؟

_ سلام خانوم خوابالو... چقدر میخوابی تو؟

_ کی گفته من خوابم؟

_ صدات اینو می گه.

_ اشتباه می کنی، مدتهاس که بیدارم... چیزی شده، اتفاقی افتاده که زنگ زدی؟

_ نه... حتما باید اتفاقی بیفته تا من بتونم با همکار و همکلاسیم تماس بگیرم؟!

_ آخه توی یه روز تعطیل، اونم امروز، برام یه کم عجیبه که...

_ تو رو خدا بی فرهنگیمو بیشتر از این به رخم نکش... زنگ زدم بپرسم که برنامه ت برای امشب چیه؟

_ برنامه؟ کدوم برنامه؟! مگه برای امشب برنامه ی خاصی داشتیم؟

_ نه، منظورم برای تحویل ساله...

_ خب اینکه کاملا واضحه... مثل تموم مردم، کنار جمع خانواده گیمون سال جدید رو شروع می کنم. مگه شما برنامه ای غیر از این دارین؟!

_ نه اصلا... ما هم دقیقا همه دور هم جمع میشیم، راستشو بخوای برای این زنگ زدم که اگر با امیرسالار و خونواده ش مشکلی داری، من بیام دنبالت که یه همچین شبی تنها نمونی...

/ 175 نظر / 27 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی روحی

سلام در ج جوانی بروزم این روزها همه بامن قهرکهکشانی کرده اند چه خبره

م ح م د

قربون هرچی آبجی خانم گله [قلب]

علی روحی

سلام ضمن تشکر از محبت های بیشمارت راستی این روزهاحال مساعدی ندارم [گل]

غروب

سلام بیوفا................................ دیگه دوستم نداری؟؟؟؟؟؟[نگران][نگران][نگران][نگران]

مسعود

سلام به مهربونترین خواهر دنیا . خوبید ؟ ببخشید که یه خط در میون میام . زندگی خرج داره دیگه [نیشخند] شب خوش [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

م ح م د (1359)

ترسم تو را عاشق شوم از حال خود غافل شوم ترسم که عقلم در بری مجنونو بی حاصل شوم ترسم که اسم شب شوی ورد زبان من شوی ترسم که در هر نيمه شب فکر خيال من شوی ترسم طنين خنده ات آيد که بيتابم کند وحشی صفت مرغ دلم در بر کشد رامم کند حوشم برد مستم کند يک لحظه آرامم کند ترسم کلام دلنشين کايد ز تو خوابم کند جنگ و نبرد زندگی باز آيد آزارم کند در هم بپيچند پيکرم بعدم برد خاکم کند خواهم که در اوج هواس در خلوتی يادم کنی بعد زنی خوابت برد از ذهن خود پاکم کنی. ممنون از اینکه سایه لبخندتو رو فراموش نمیکنی!!![زبان][گل]

سیما

وای چه رمانتیک و عاشقانه [گل]

سیما

[نیشخند]نازنین فعلا رفتم و دوباره برمیگردم [نیشخند][پلک]